Burun Ucu Küçültme

Burun sırtında bir sorun olmadığı, sadece burun ucuna yönelik bir estetik cerrahi girişim planlanabilir. Buna burun ucu estetiği – tip plasty adı verilir.

Bu ameliyatlarda, temel hazırlık, planlama ve uygulama, genel burun estetiği operasyonlarından farklı değildir. Temel fark, yapılacak işlemin burun ucu ile sınırlı olması, burun sırtı, kemer gibi bölgelerde, müdahale gerektirecek bir sorun olmamasıdır.

  • İşlem, burun estetiğinden daha kısa sürebilir. Sedasyon ve local anestezi altında yapılabilir.
  • Çoğu zaman, hastanede kalmayı gerektirmez.
  • Operasyon sonrası şişlik ve hassasiyet daha az, iyileşme daha hızlıdır.
  • İşlem, kemiğe müdahaleyi gerektirmez.

Burun ucu estetiği, incelikleri olan bir cerrahidir. Bu bölgenin kıkırdakları , istenilen şekil için biçimlendirilir. Bazan, burun içindeki septum adı verilen bölgeden elde edilen kıkırdak, burun ucunun şekillendirilmesinde kullanılır. Burun ucu estetiği, hastanın solunumla ilgili bir sorunu ( septum deviasyonu, konka hipertrofisi) varsa, aynı anda tedavi edilmesine engel değildir. Burun ucu estetiğinde, işlem sonrası kısıtlamalar daha azdır. Kemik yapı ile ilgili bir işlem yapılmadığı için 10 gün içinde daha erken egzersize başlanabilir.

Prof. Dr. Osman Metin Yavuz
Prof. Dr. Osman Metin Yavuz

1956 yılında Trabzon' da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde başladığı tıp eğitimini 1982 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1982-1985 yılları arasında Adana Şakirpaşa Sağlık Ocağında, üç yıl süreyle Pratisyen Hekim olarak mecburi hizmet yapmıştır.

NEREDEYİZ