Platelet Rich Plasma (PRP)

“Platelet Rich Plasma” (PRP) , bireyin kendi kanından hazırladığımız, son yıllarda doku gençleştirme uygulamaları içinde en popüler olan yöntemdir. Estetik Cerrahide en fazla, yüze ve saça uygulamaktayız. Belli aralarla üç seans uygulanması önerilir. Etkisi geç başlamakla birlikte aylarca sürebilir.

Ameliyata Engel Olan Durumlar 17 yaşından küçük olmak
İz Kalır mı? İz kalmaz
Ameliyat Öncesi Testler Fotoğraf
Ameliyat Sonrası Testler Fotoğraf
Ameliyat Süresi 10- 60 dakika
Hastanede Kalış Süresi Yatış yok
İyileşme Süresi 1-2 gün
Ameliyat Sonrası Kontrol Süreci 1 ay
İşe Dönüş Süresi Aynı gün

PRP Tedavisinin Kullanım Alanları

PRP tedavisi, modern tıpta geniş bir kullanım alanına sahiptir. Öncelikle; yüz gençleştirme ile saç dökülmesi tedavisinde etkili bir yöntem olarak öne çıkar. Ayrıca; diyabetik ayak ülserleri gibi zor iyileşen yaraların tedavisinde,  tendon yaralanmaları ile sporcularda sık rastlanan tenisçi dirseği gibi tendinitlerin iyileşme sürecinde de önemli rol oynar. Diş hekimliğinde ise implant sonrası yara iyileşmesini hızlandırmada kullanılır.

 • Yüz gençleştirme
 • Saç dökülmesi
 • Diyabetik ayak ülserleri
 • Tendon yaralanmaları
 • Tenisçi dirseği ve diğer tendinitler
 • Diş implantı sonrası iyileşme

Yaşlanma etkileri ve çevresel faktörlerle mücadelede, PRP tedavisi, derideki kolajen ve elastin liflerin yeniden yapılanmasını teşvik ederek antiaging amaçlar için de tercih edilir. Bu sayede, cildin daha genç ve canlı görünmesi sağlanır. Tedavi süreci, genellikle 2-4 hafta aralıklarla planlanan 3-4 seanslık uygulamalardan oluşur. Bu doğal gençleştirme yöntemi, ilk seanslardan itibaren cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Sonraki seanslarla birlikte cildin elastikiyetinde belirgin bir artış ve kırışıklıklarda azalma gözlemlenir.

PRP Tedavisinin Uygulanma Süreci

PRP tedavisi, estetik ve tıbbi alanlarda yenilenme ve iyileşme sağlamak amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Tedavi, steril koşullar altında ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. İlk adımda, hastadan alınan kan, özel bir tüpe konarak hazırlanır. Bu süreçte, kanın içindeki değerli bileşenlerin ayrıştırılması için santrifüj makinesine yerleştirilir. İşlem sonucunda, trombositler ve büyüme faktörleri bakımından zenginleştirilmiş plazma elde edilir.

 • Ayrıştırma işlemi 5-8 dakika sürer.
 • Elde edilen plazma, enjeksiyon yoluyla tedavi edilecek bölgeye uygulanır.

Tedavi süreci, genellikle 2-4 haftalık aralıklarla 3-4 seans şeklinde planlanır. PRP tedavisinin etkinliğini artırmak için mezoterapi ile birleştirilebilir. Tedavi kürü tamamlandıktan sonra, yılda bir ya da iki kez tekrarlanarak elde edilen sonuçların devamlılığı sağlanır. Bu yöntem, cilt yenilenmesi ve hasar görmüş dokuların iyileştirilmesi için etkili bir çözüm sunar.

 1. Botoks, Hazır Dolgu, Yağ Enjeksiyonu, PRP
  • Botoks, Hazır Dolgu, Yağ Enjeksiyonu, PRP hakkında detaylı bilgi edinin.
Prof. Dr. Osman Metin Yavuz
Prof. Dr. Osman Metin Yavuz

1956 yılında Trabzon' da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde başladığı tıp eğitimini 1982 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1982-1985 yılları arasında Adana Şakirpaşa Sağlık Ocağında, üç yıl süreyle Pratisyen Hekim olarak mecburi hizmet yapmıştır.

NEREDEYİZ